Ana Sayfa Bodybuilding Fitness Beslenme Hesaplamalar Sporcu Sağlığı Önder AKGÜN
SAT Kısa Notlar Terminoloji Sıkça Sorulan Sorular Hareketler ve Kaslar Resimli Hareketler İlave Besin Destekleri Diyetler İletişim
 
 
KALP ATIM SAYISI (KAS-NABIZ) VE ÇALIŞMA BÖLGESİ

1-) Maksimal Nabız Ölçümü:
- Egzersiz testi yaparak en üst derece egzersiz yüklenmesi sırasında dakikada atan nabız ölçülür. (Laboratuar testi)

- Klasik formülle: Kadın için 226 – yaş, erkek için 220 – yaş (±10 vurum)

2-) Yedek Nabız: Dinlenme nabız sayısı ile maksimal nabız sayısı arasındaki farktır. Örnek olarak; maksimal nabız 190, dinlenme nabzı (sabah kalkmadan önce alınan bir dakikalık nabız) 66 ise, yedek nabız 124’dür. Bu fark ne kadar büyükse rezervin fazlalığı ve potansiyel nabız sayısı çalışma oranı o ölçüde büyüktür.
Yedek nabız sayısı üzerinden çalışma şiddeti belirlenmesi;

Formül = Çalışma Şiddeti x Yedek nabız + Dinlenme Nabzı

Örnek: Yukarıdaki nabız sayılarında, %50 şiddetinde bir çalışma olsun.

124 x 0,50 = 62

62 + 66 = 128 ? Bu değer %50 şiddetli egzersiz için oluşan nabız sayısıdır.


3-) Güvenlik Nabzı: Bu aralık yürüme, koşma, yüzme vb. anaerobik etkinlik içindeki kişilerin başlangıç egzersizi olarak belirlenen kalp atış hızıdır. Ayrıca kalp krizi geçirenlerde doktor gözetimi altında uygulanan orta seviyedeki bazı kardiyak rehabilitasyon çalışmalarında kullanılır. Bu nabız oranı, genelde en yüksek kalp atım hızının %60’ında veya daha düşük seviyesindedir. Kalbe yüklenebilen ve kalpten en iyi egzersiz yararını elde edebileceğimiz en düşük nabız oranıdır.

4-) Hedef Nabız Çalışma Bölgesi: Çalışma aralığını alt ve üst sınırlar arasında belirleyen referans aralıktır. Egzersizin hedefine göre değişir.
 
  • GÜNCELLEMELER
  • HABERLER